działka

Własność działki – jak sprawdzić właściciela, czyli wszystko o księdze wieczystej

Zanim zdecydujemy się na zakup działki bądź przyjęcie jej w spadku lub nabycie w innej formie, powinniśmy się dowiedzieć jak najwięcej na jej temat. Podstawą czynnością, jaką musimy w tym celu wykonać, jest sprawdzenie księgi wieczystej. Co to takiego i jak można zapoznać się z jej zawartością?

Księga wieczysta – co to jest i jakie informacje w niej znajdziemy?

dokumenty

Księga wieczysta to rejestr stanu prawnego nieruchomości.

Dokument, o którym mowa to nic innego jak rodzaj rejestru opisujący stan prawny danej nieruchomości. Obowiązek zamieszczania w nim wpisów, spada na właściciela (zarówno byłego, jak i obecnego). Jeśli księga przyjęła w całości formę aktu notarialnego, wtedy powinien tego dokonać notariusz. Czego można się dowiedzieć z tego rejestru? Zawarte w nim informacje zostały podzielone na cztery rozdziały. Dokładny opis zawartości poszczególnych działów znajdziemy na tej stronie – infokonsument.pl/jak-sprawdzic-ksiege-wieczysta/. My jedynie zawrzemy ich krótki zarys.

W pierwszym znajdziemy dane dotyczące adresu, powierzchni i przeznaczenia nieruchomości. Drugi rozdział opisuje osobę właściciela. Trzecia część zawiera informacje na temat wszelkich ograniczeń praw rozporządzania nieruchomością. Z działu czwartego dowiemy się, czy jest ona w jakikolwiek sposób obciążona finansowo.

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?

Aby móc skorzystać z powyższych danych, potrzebny jest indywidualny numer dokumentu. Jak go sprawdzić? Numerem ksiąg wieczystych dysponują:

  • właściciel nieruchomości;
  • spadkobiercy;
  • osoby prawne (notariusz);
  • Sąd Rejonowy;
  • Powiatowy Zasób Geodezyjno–Kartograficzny.

Instytucje mają prawo poprosić nas o wykazanie interesu prawnego. Należy być też przygotowanym na opłaty za udostępnienie zasobów.

Sprawdzenie księgi wieczystej w praktyce

fiszki

Księgę wieczystą możemy sprawdzić w oddziale Sądu Rejonowego bądź drogą internetową.

Dane ujęte w tym dokumencie są jawne, a dotrzeć do nich możemy na dwa sposoby: drogą internetową lub bezpośrednio. W pierwszym wypadku wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i odszukać zakładkę ELEKTRONICZNE KSIĘGI WIECZYSTE. Następnie wpisać numer księgi.

Drugi sposób obejmuje osobistą wizytę w odpowiednim Sądzie Rejonowym. Przy czym pierwsza z metod wydaje się wygodniejsza i bardziej praktyczna, tym bardziej, że jest do naszej dyspozycji przez całą dobę.

Zmiana właściciela w księdze wieczystej

Z chwilą, gdy działka staje się naszą własnością, należy zaznaczyć zmianę właściciela w księdze wieczystej. Wiążę się to z dodatkowymi kosztami oraz czasem oczekiwania do mniej więcej dwóch tygodni. Wpis ten składa się w formie wniosku w biurze podawczym wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego – osobiście bądź tradycyjną drogą pocztową (list polecony najlepiej z potwierdzeniem odbioru). Należy do niego dołączyć potwierdzenie dokonania wpłaty. Jeśli sąd nie zauważy niezgodności lub nieprawidłowości, zawarty we wniosku wpis trafia do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych. O jego umieszczeniu uczestnicy postępowania zostają poinformowani indywidualnie.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że sprawdzenia księgi wieczystej należy dokonać co najmniej trzykrotnie. Tuż przed nabyciem działki, w trakcie procesu jej pozyskiwania oraz tuż przed finalizacją. Mogą bowiem znaleźć się z niej nowe istotne informacje.

Advertisement

0 comments on “Własność działki – jak sprawdzić właściciela, czyli wszystko o księdze wieczystejAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *