zebrane oszczednosci

Starasz się o kredyt? Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to bez wątpienia najważniejsze pojęcie dla wszystkich, którzy starają się o kredyt. Co dokładnie oznacza ten termin? Jak jest obliczana? I w końcu – czy można ubiegać się o pożyczenie dużej ilości pieniędzy, jeśli nie mamy zdolności kredytowej? Najważniejsze informacje znajdziecie w tym wpisie.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, najprościej mówiąc, to nasza zdolność do spłaty kredytu w określonym terminie (pożyczona kwota + odsetki i wszelkie opłaty). To właśnie dlatego banki tak skrupulatnie ją sprawdzają. Jest to bowiem gwarancja, że kredytobiorca planowo będzie spłacał kolejne raty i odda pieniądze na czas.

Sprawdzenie zdolności kredytowej ma też plusy dla potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli bank uzna, że nie będziemy w stanie spłacać zobowiązania, to odmówi nam udzielenia kredytu. Dzięki temu unikniemy popadnięcia w długi czy w spiralę zadłużenia (branie pożyczek na spłatę poprzednich). Także i dla nas jest to cenna informacja, która może pomóc nam rozsądnie gospodarować domowym budżetem.

Zdolność kredytowa jest także wykładnikiem tego, ile będzie wynosił nasz kredyt. Dokładniej mówiąc – wysokość kredytu uzależniona jest od naszej aktualnej sytuacji finansowej. Czyli, im lepsza wiarygodność kredytowa, tym większe szanse na uzyskanie wysokiego kredytu. Warto tu zaznaczyć, że w każdym banku inaczej przebiega analiza zdolności. Jednak zawsze brane są pod uwagę te same czynniki. Jakie?

pieniadze

Obliczanie zdolności kredytowej

Obliczanie zdolności kredytowej dzieli się na 2 części. Pierwsza – ilościowa – to głównie analiza dochodu kredytobiorcy, kosztów miesięcznego utrzymania oraz sprawdzanie, czy nie ma on już innych kredytów. Tu najważniejsze są liczby – jeśli po przeliczeniu naszych dochodów i wydatków bank zobaczy, że wciąż na naszym koncie zostają środki, które wystarczą na spłatę raty kredytu, będzie mógł stwierdzić, że mamy zdolność kredytową.

Druga część analizy – jakościowa – skupia się na kwestiach, nazwijmy to, społecznych kredytobiorcy. Jednym słowem, bank sprawdza ile mamy lat, jaki jest nasz stan cywilny, wykształcenie, stanowisko pracy oraz rodzaj umowy i zatrudnienia. Pod uwagę brana jest tu również nasza historia kredytowa i obecne zadłużenie. By mieć pełny obraz naszej sytuacji finansowej, bank na pewno zajrzy do rejestru BIG ERIF. W tym miejscu gromadzone są dane o osobach zadłużonych (zarówno tych, które w terminie płacą wszystkie zobowiązania, jak i tych, które mają problemy z systematycznością).

kredyt

Kredyty bez zdolności kredytowej

A co, gdy okaże się, że bank odmawia nam udzielenia kredytu? Sytuacja nie jest jeszcze stracona. Niektóre placówki mogą nam zaproponować inne rozwiązanie – np. przedstawienie dokumentu potwierdzającego dodatkowe zabezpieczenie finansowe (np. akt własności mieszkania czy lokaty).

Innym rozwiązaniem będzie szybka pożyczka. Jednak w tym przypadku musimy pamiętać, że na pewno nie uda nam się pożyczyć tu wysokiej kwoty i będziemy mieć zdecydowanie mniej czasu na spłatę.

Jeśli okaże się, że nie możemy dostać kredytu przez wzgląd na naszą historię kredytową, musimy przede wszystkim zadbać o jej poprawę. Uregulować zaległe należności czy usystematyzować spłaty. Nie musimy robić tego sami – wystarczy zgłosić się do profesjonalistów, którzy zajmują się rozwiązywaniem takich problemów (np. firma KRUK S.A.). Pomogą nie tylko znaleźć rozwiązanie, które pomoże nam wyjść z długów, logicznie i wydajnie rozłożyć wszystkie raty, ale także poprawić naszą sytuację na rynku finansowym.

Co ważne, firma KRUK stara się podawać najważniejsze informacje dotyczące najważniejszych kwestii związanych z finansami i zadłużeniami. Na tej stronie –  https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/zdolnosc-kredytowa-co-daje-i-co-to-takiegoznajdziecie mnóstwo przydatnych informacji o samej zdolności kredytowej. Warto tam zajrzeć, jeśli planujecie kredyt i jeszcze przed całym procesem chcecie się upewnić, że macie szansę dostać pieniądze.

0 comments on “Starasz się o kredyt? Sprawdź swoją zdolność kredytowąAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *