Podatek – czy warto rozliczać go samemu?

Kwiecień to tradycyjnie czas rozliczeń z fiskusem. I jak co roku pojawia się całkiem oczywiste pytanie – czy lepiej samemu rozliczyć PIT czy też może powierzyć to księgowym. Zastanówmy się – bo wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista!

Samodzielne rozliczenie PIT

Pierwsza i podstawowa sprawa – jeżeli zdecydujesz się na samodzielne rozliczenie swojej deklaracji podatkowej, to masz szansę sporo zaoszczędzić. Owszem, niby rozliczenie zwykłego PIT to koszt jaki nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych, ale…zawsze to coś! Poza tym, w Internecie bez problemu znajdziesz całe mnóstwo oprogramowania do rozliczenia PIT. Takie programy zrobią to za darmo, więc jeżeli obawiasz się wykonywania skomplikowanych obliczeń samemu, to zawsze możesz ich użyć.

Samodzielne rozliczenie – wady

Wszystko to wygląda dobrze. Do czasu. A konkretnie do momentu, gdy popełnimy jakiekolwiek błędy. „Skarbówka” może uznać to za próbę oszustwa i oprócz konieczności spłaty brakującej kwoty, może się okazać, że będziemy musieli również zapłacić karę za niejasności, które wynikły w naszym zeznaniu.

Poza tym, nigdy nie można mieć pewności, czy darmowe oprogramowanie do rozliczania podatku nie jest w jakiś sposób zainfekowane wirusami. Twoje dane mogą tym samym trafić w ręce osób niepowołanych. A co by nie mówić – w rozliczeniu podatkowym podajemy jednak dosyć wrażliwe informacje, prawda? Jeżeli nie masz pewności czy warto użyć konkretnej aplikacji, lepiej sprawdź opinie na jej temat w internecie.

I jeszcze jedna kwestia – optymalizacja podatkowa. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy mamy kilka różnych źródeł dochodu. Bez znajomości prawa podatkowego oraz innych powiązanych przepisów raczej trudno mówić o skutecznym przeprowadzeniu tego rodzaju działań. A powierzając rozliczenie specjalistom od księgowości możemy liczyć na to, że rzeczywiście uda się to zrealizować w sposób sensowny.

Rozliczenie – samemu czy z księgowym?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Oba rozwiązania mają bowiem określone wady i zalety. Warto się zastanowić co jest dla nas ważniejsze – kilka złotych czy też pewność, że wszystko z dokumentami jest w porządku.

0 comments on “Podatek – czy warto rozliczać go samemu?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *