polna droga

Płyty ażurowe z betonu – jakie mają zastosowanie i zalety?

Płyty ażurowe z betonu nie są żadną nowością na rynku budowlanym. Ponownie jednak wróciły do łask ze względu na ich ekonomiczność, ekologię wykonania oraz użyteczność. Stanowią doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy nam na designerskim wykończeniu, a jednocześnie zminimalizowaniu problemu niedostatecznego nawodnienia gleby. Płyty ażurowe, nazywane też kratownicami, bardzo często wykorzystywane są jako wykończenie podjazdów i parkingów samochodowych. Co je wyróżnia?

Płyty ażurowe z betonu – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na płyty ażurowe z betonu na naszym terenie przydomowym, możemy liczyć na ich wszechstronne zastosowanie. Ich głównym zadaniem jest sprawne odprowadzanie wody deszczowej z podjazdów i alejek ogrodowych. Ponadto skutecznie utwardzają parking na terenach zielonych, tworzą bezpieczną drogę dojazdową do naszej posesji, a nawet zabezpieczą ogrodowe skarpy, zapewniając roślinom dostęp do deszczu i światła słonecznego. Możliwość dopasowania ich do otaczającej roślinności i współistnienia wraz z terenami zielonymi sprawia, iż osoby chcące żyć ekologicznie coraz chętniej wybierają kratownice do wykończenia terenu zewnętrznego na swoich posesjach. Płyty ażurowe z betonu dają nam możliwość cieszenia się roślinnością przy zachowaniu porządku i estetyki. W porównaniu z klasycznymi płytami betonowymi czy kostką brukową to najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie.

droga wyłożona płytami ażurowymi

Jak przygotować podłoże pod płyty ażurowe z betonu?

Kolejną niewątpliwą zaletą płyt ażurowych jest łatwość montażu. Każdy z nas jest w stanie samodzielnie je położyć, nie mając większego doświadczenia w budowlance. Musimy jednak dobrze się przygotować, zaczynając oczywiście od szczegółowego planu. Wybierając płyty ażurowe z betonu, weźmy pod uwagę ich trwałość, wygląd, kolorystykę i oczywiście ilość potrzebnego materiału. Następnie musimy dokonać dokładnych pomiarów i wyznaczyć plac budowy za pomocą drewnianych kołków i linek. Z terenu pozbywamy się części roślin, kamieni, ziemi i gruzu oraz utwardzamy powierzchnię za pomocą ubijaka lub zagęszczarki. Tak przygotowane podłoże wyrównujemy i pokrywamy niewielką warstwą piachu. Do podbudowy wykorzystajmy materiały przepuszczalne, takie jak grys, żwir lub tłuczeń. Po jej wysypaniu również trzeba ją solidnie utwardzić. Mając tak przygotowane podłoże, możemy przejść do układania płyt. Na stronie https://www.zycie.pl/informacje/artykul/24801,plyty-azurowe-z-betonu-rodzaje-plyt-na-podjazd-ich-zalety-i-zastosowanie znajdziecie krótki poradnik, jak zrobić to prawidłowo.

0 comments on “Płyty ażurowe z betonu – jakie mają zastosowanie i zalety?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *