laptop, kalkulator i zeszyt

Czy konsolidacja kredytu się opłaca?

Obecnie, często mamy do czynienia z sytuacją, gdy “wisi” nam nad głową kilka zobowiązań finansowych. Ot, choćby kredyt na mieszkanie, samochód czy inne koszty, jakie każdego miesiąca musimy ponosić. Wszystko to potrafi być dosyć istotnym ciosem dla domowego budżetu. Dodatkowo, taka konieczność jest też po prostu uciążliwa – trzeba bowiem pamiętać o oddawaniu należności różnym instytucjom naraz. Rozwiązaniem może być konsolidacja kredytu.

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Na czym to polega? Mówiąc w dużym skrócie – jest to zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. W jaki sposób ma to pomóc naszej płynności finansowej, skoro i tak mamy z nią problemy? Cóż, konsolidacja kredytu uwalnia nas od konieczności pamiętania o tym, jakie kwoty i komu musimy oddawać. W ramach konsolidacji, zaciągamy jeszcze jedno zobowiązanie, a środki trafiają nie bezpośrednio na nasze konto, lecz do podmiotów wobec których mamy zadłużenie. W rezultacie, instytucja udzielająca nam pożyczki konsolidacyjnej będzie jedynym wierzycielem.

Kto ma szansę na otrzymanie tego rodzaju kredytu? Procedura nie różni się zbytnio od zwykłej pożyczki bankowej – instytucja finansowa również analizuje naszą dotychczasową historię kredytową czy sytuację finansową.  Mówiąc w dużym skrócie, na konsolidację kredytu liczyć mogą przede wszystkim osoby, które terminowo regulują wszelkie zobowiązania, a szukają po prostu sposobu na zmniejszenie obciążenia budżetu.

Konsolidacja długów – więcej do spłaty w mniejszych ratach

Opisywany tu proces to nic innego, jak rozbicie długów na mniejsze raty, do pokrycia w dłuższym czasie. Czyli – jeżeli zaciągnęliśmy kredyt na zakup sprzętu elektronicznego na 1 rok, to możemy zmienić okres spłaty na przykład na 2 lub 3 lata. Zobowiązania będą mniejsze, a czas na ich całkowite pokrycie znacznie się wydłuży.

kalkulator i drobne pieniądze

Gdy mamy do uregulowania kilka zobowiązań na raz, może się okazać, że w krótkim czasie pogubimy się, jakie kwoty i komu powinniśmy oddać. Niestety, co gorsza, w pewnym momencie problematyczna staje się kwestia terminowego opłacania rat. No bo nie ma się co oszukiwać – jeżeli musimy opłacać kilka kredytów jednocześnie, to szybko może się okazać, że domowy budżet zwyczajnie nie jest tego w stanie pokryć.

Duża liczba zobowiązań oznacza także spore ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia. Do pokrycia różnego typu kredytów często zaciągamy kolejne pożyczki, co w rezultacie może doprowadzić do sporego długu.

I jeszcze jedno. Konsolidacja kredytu uwalnia nas od strachu, że nagle zabraknie nam środków na życie. Ostatecznie, oprócz kredytów czy pożyczek mamy też przecież codzienne wydatki. Jeżeli zdecydujemy się na konsolidację kredytu, to możemy w dosyć znaczny sposób wydłużyć termin spłaty, zmniejszając tym samym obciążenie domowego budżetu.

Bilans zalet i wad konsolidacji kredytu

Podstawowa zaleta to przede wszystkim połączenie wszystkich zobowiązań w jedno. Nie musimy już pamiętać o konieczności pokrycia każdego kredytu oddzielnie – płacimy tylko jednej firmie. Co więcej, możemy w ten sposób wydłużyć okresy spłaty.

Czy konsolidacja kredytu zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tak, to w niektórych sytuacjach lepiej się nad tym dobrze zastanowić. Przede wszystkim, sam fakt, że mamy kilka zobowiązań do uregulowania na raz wcale nie musi oznaczać konieczności ich konsolidacji – o ile oczywiście radzimy sobie z ich opłacaniem.

porozrzucane dolary

Paradoksalnie, konsolidacja kredytu może oznaczać wyraźnie wyższe koszty niż spłacanie kilku zobowiązań naraz. Nie zawsze bowiem mamy pewność, że oferta połączenia zobowiązań w jedno, jaką przedstawi nam bank, rzeczywiście będzie korzystna. Może się okazać, że instytucja finansowa udzielająca kredytu konsolidacyjnego żądać będzie prowizji za spłatę należności, co jest dosyć często spotykane szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie pozostać przy dotychczasowych zobowiązaniach.

Warto również pamiętać, że konsolidacja zobowiązań finansowych nie zawsze jest możliwa. O ile bez problemów powinniśmy uzyskać zgodę na połączenie spłat za pożyczki bankowe, o tyle w kwestii konsolidacji chwilówek, nie będzie tak łatwo. Proces konsolidacji w tym przypadku jest bardzo utrudniony i bardzo rzadko udaje się spłacanie jednej raty za wszystkie szybkie pożyczki. Dodatkowo, jeżeli pojawią się jakiekolwiek przerwy w spłacaniu zobowiązań, również nie możemy liczyć na konsolidację.

Kiedy i komu konsolidacja się opłaca?

Konsolidacja kredytu opłaca się przede wszystkim osobom, które poszukują sposobu na zmniejszenie obciążenia domowego budżetu różnymi zobowiązaniami kredytowymi. To szczególnie dobre rozwiązanie wtedy, gdy wzięliśmy na siebie duże kredyty do spłacenia w naprawdę krótkim czasie. Zmiana umów kredytowych u dotychczasowych wierzycieli bywa problematyczna, a konsolidacja pozwala na uniknięcie sporych kosztów oraz połączenie wszystkich kredytów w jeden.

Konsolidacja kredytu opłaca się przede wszystkim osobom, które regularnie opłacają swoje dotychczasowe zobowiązania, a jedynie poszukują sposobu na optymalizację kosztów.

Artykuł powstał w oparciu o materiały firmy Kruk – pożyczka dla zadłużonych: https://e-kruk.pl/konsolidacja-kredytu-czy-to-zawsze-najlepsza-opcja/.

0 comments on “Czy konsolidacja kredytu się opłaca?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *