Czy duże miasto zawsze jest lepsze?

Jakoś tak w ciągu ostatnich lat utarło się, że mnóstwo ludzi przeprowadza się do dużych miast. Część po prostu pragnie stać się częścią życia dużej metropolii, natomiast pozostali wychodzą z założenia, że mniejsze ośrodki mają im niewiele do zaoferowania. Czy to oznacza, że wszyscy powinniśmy porzucić rodzinne miejscowości i przeprowadzić się do Warszawy/Poznania/Krakowa lub Wrocławia? Niekoniecznie!

Wszystko zależy od tego, czym zajmujesz się w życiu. Owszem, o dobrze płatną pracę łatwiej w centrum Warszawy niż w wiosce na Mazurach, ale…nie zawsze. Są branże, w których znacznie lepsze pieniądze można zarobić właśnie w mniejszych ośrodkach. Tam, gdzie praktycznie nie ma konkurencji. Najlepszy przykład – medycyna różnych specjalizacji. Im mniejsza miejscowość, tym lepsze uposażenie lekarza.

Dodatkowo, dochodzą do tego jeszcze koszty życia. W dużym mieście wszelkiego rodzaju opłaty potrafią dosyć skutecznie przetrzebić domowy budżet. Konieczność wynajmowania mieszkania może wyraźnie wpłynąć na stan domowych finansów. W małej miejscowości, gdzie i popyt jest mniejszy, ceny będą po prostu wyraźnie niższe. A zarobki –  niekoniecznie aż tak niskie, by nie uzasadniały takiej inwestycji.

Kolejna kwestia – dojazdy. Wyobrażasz sobie dojazdy trwające przynajmniej godzinę dziennie w jedną stronę? A tak może się trafić w przypadku osób, które pracują w dużych miastach i mają nieszczęście mieszkać przy zakorkowanych arteriach danego miejsca. Owszem, nikt nie mówi, że pracując w małej miejscowości nigdy nie trafisz na drogowy zator, ale szansa jest po prostu mniejsza.

Duże miasto oferuje więcej pracy? I tak i nie. Pamiętaj, że w dobie rynku pracownika, gdy to firmy zabiegają o ręce do pracy a nie odwrotnie, w dużym mieście będziesz mieć  po prostu ogromną konkurencję. Z małych miejscowości wyjechało mnóstwo osób, więc siłą rzeczy ta konkurencja jest mniejsza. W rezultacie, może się okazać, że zatrudnienie w małej wiejskiej firmie będzie dla Ciebie korzystniejsze niż przysłowiowy „wyścig szczurów” w warszawskiej korporacji. A poza tym, wiele zleceń możesz wykonać przez Internet – nie musisz fizycznie mieszkać w dużym mieście.

0 comments on “Czy duże miasto zawsze jest lepsze?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *